باب اسفنجی شلوار مکعبی

آقای خرچنگ برای اینکه رونق را به رستورانش برگرداند و به سود بیشتری برسد، تصمیم میگیرد تا یک سری حیوانات اهلی را در رستورانش برای مشتریان به نمایش بگذارد. اما هنگامی که سر و کله ی صاحبان حیوانات پیدا می شود ماجراهای بامزه و جالبی رقم میخورد. در قسمت های بعدی این فصل ماجراهای جذاب باب اسفنجی و دوستانش را خواهیم دید…
محصول کشور
زبان
#13 3 award R13 SUB DUB +
2 16

SpongeBob SquarePants 1999–

امتیاز فیلم
میانگین رأی ۱۰۱,۷۹۲ نفر
8.2
منتقدین
امتیاز کاربران
رای 0 0.0
امتیاز RottenTomatoes
رای
Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /home/cp51051/public_html/wp-content/themes/Abasi.NightMovie/single.php on line 179
72
امتیاز شما
0
تشکر، امتیاز شما ثبت شد.
لیست دانلود
کیفیت های موجود
کیفیت مورد نظر را انتخاب کنید
کیفیت مورد نظر را انتخاب کنید

نقد و بررسی‌ها

Hotel Transylvania 3 Summer Vacation

جوایز

Nominated for 10 Primetime Emmys61 wins & 66 nominations total
Primetime Emmy Awards
2019
Nominee
Primetime Emmy
Outstanding Short Form Animated Program
Stephen Hillenburg
(executive producer)
Marc Ceccarelli
(supervising producer)
Vincent Waller
(supervising producer)
Jennie Monica
(produced by)
Luke Brookshier
(written by)
Adam Paloian
(supervising director)
Alan Smart
(supervising director)
Tom Yasumi
(animation director)
For episode "Plankton Paranoia" Stephen Hillenburg's nomination was posthumous.
Primetime Emmy Awards
2016
Nominee
Primetime Emmy
Outstanding Short Form Animated Program
Stephen Hillenburg
(executive producer)
Paul Tibbitt
(executive producer)
Vincent Waller
(supervising producer)
Marc Ceccarelli
(supervising producer)
Jennie Monica
(producer)
Kyle McCulloch
(written by)
Jack Pendarvis
(written by)
Alan Smart
(animation director/supervising director)
Tom Yasumi
(animation director)
Nickelodeon Network
For episode: "Company Picnic".
Primetime Emmy Awards
2011
Nominee
Primetime Emmy
Outstanding Short-Format Animated Program
Stephen Hillenburg
(executive producer)
Paul Tibbitt
(executive producer/supervising producer)
Dina Buteyn
(producer)
Mr. Lawrence
(written by)
Nate Cash
(written by/storyboard director)
Luke Brookshier
(storyboard director)
Andrew Overtoom
(animation director)
Alan Smart
(supervising director)
For episode "That Sinking Feeling".
Primetime Emmy Awards
2009
Nominee
Primetime Emmy
Outstanding Special Class - Short-Format Animated Programs
Stephen Hillenburg
(executive producer)
Paul Tibbitt
(executive producer/supervising producer)
Dina Buteyn
(animation producer)
Aaron Springer
(written by/storyboard director)
Dani Michaeli
(written by)
Tom Yasumi
(animation director)
Alan Smart
(supervising director)
For episode "Dear Vikings".
Primetime Emmy Awards
2008
Nominee
Primetime Emmy
Outstanding Animated Program (For Programming Less Than One Hour)
Stephen Hillenburg
(executive producer)
Paul Tibbitt
(co-executive producer/supervising producer)
Charlie Bean
(written by/storyboard director)
Aaron Springer
(written by/storyboard director)
Chris Reccardi
(written by/storyboard director)
Steven Banks
(writtten by)
Dani Michaeli
(written by)
Alan Smart
(supervising director/animation director)
Tom Yasumi
(animation director)
For episode "Inmates of Summer / Two Faces of Squidward".
Primetime Emmy Awards
2007
Nominee
Primetime Emmy
Outstanding Animated Program (For Programming Less Than One Hour)
Stephen Hillenburg
(executive producer)
Paul Tibbitt
(supervising producer)
Tom Yasumi
(animation director/timer)
Alan Smart
(animation director/supervising director/timer)
Casey Alexander
(storyboard director/written by)
Chris Mitchell
(storyboard director/written by)
Luke Brookshier
(storyboard director/written by)
Tom King
(storyboard director/written by)
Dani Michaeli
(written by)
Andrew Overtoom
(timer)
For
SpongeBob SquarePants: Bummer Vacation/Wigstruck
(2006)
Primetime Emmy Awards
2005
Nominee
Primetime Emmy
Outstanding Animated Program (For Programming Less Than One Hour)
Stephen Hillenburg
(executive producer)
Paul Tibbitt
(supervising producer/written by/director)
Mike Bell
(written by/storyboard director)
C.H. Greenblatt
(written by/storyboard director)
Vincent Waller
(storyboard director)
Alan Smart
(animation director)
Tom Yasumi
(animation director)
For episodes "Fear of a Krabby Patty"/"Shell of Man".
Primetime Emmy Awards
2004
Nominee
Primetime Emmy
Outstanding Animated Program (For Programming Less Than One Hour)
Stephen Hillenburg
(executive producer)
Derek Drymon
(supervising producer)
Paul Tibbitt
(written by)
Kent Osborne
(written by)
Andrew Overtoom
(animation director)
Alan Smart
(supervising director)
Juli Murphy
(sheet timer)
For episode "SpongeBob BC".
Primetime Emmy Awards
2003
Nominee
Primetime Emmy
Outstanding Animated Program (For Programming Less Than One Hour)
Stephen Hillenburg
(executive producer)
Derek Drymon
(supervising producer)
Paul Tibbitt
(written by (New Student Starfish))
Kent Osborne
(written by (New Student Starfish))
Mark O'Hare
(written by (New Student Starfish/Clams))
Jay Lender
(written by (Clams))
Sam Henderson
(written by (Clams))
Tom Yasumi
(animation director)
Sean Dempsey
(animation director)
Alan Smart
(supervising director)
Juli Murphy
(sheet timer)
For
SpongeBob SquarePants: New Student Starfish/Clams
(2002)
Primetime Emmy Awards
2002
Nominee
Primetime Emmy
Outstanding Children's Program
Stephen Hillenburg
(executive producer)
BAFTA Awards
2019
Nominee
BAFTA Children's Award
International Animation
Stephen Hillenburg

Vincent Waller

Marc Ceccarelli

Nickelodeon Animation Studios

Nicktoons

BAFTA Awards
2016
Nominee
BAFTA Children's Award
Best International
Marc Ceccarelli

Luke Brookshier

Vincent Waller

Nickelodeon Network

BAFTA Awards
2014
Nominee
BAFTA Children's Award
Best International
Marc Ceccarelli

Luke Brookshier

Vincent Waller

Annecy International Animated Film Festival
2005
Winner
Special Award
TV Series
Alan Smart

Episode: "Fear of a Krabby Patty"
Annie Awards
2020
Nominee
Annie
Best Animated Special Production
Episode: "SpongeBob's Big Birthday Blowout"
Annie Awards
2019
Nominee
Annie
Outstanding Achievement for Editorial in an Animated Television/Broadcast Production
Estrella Capin

Christopher Hink

Bob Tomlin

Richard A. Dominicus

Annie Awards
2018
Winner
Annie
Outstanding Achievement for Voice Acting in an Animated Television/Broadcast Production
Tom Kenny

As the voice of "SpongeBob SquarePants"
Annie Awards
2013
Nominee
Annie
Best Animated Television Production for Children
For the episode "
SpongeBob SquarePants: It's a SpongeBob Christmas!
(2012)"
Annie Awards
2012
Nominee
Annie
Writing in a Television Production
Dani Michaeli

Sean Charmatz

Nate Cash

Luke Brookshier

Paul Tibbitt

For episode "Patrick's Staycation"
Annie Awards
2011
Winner
Annie
Best Animated Television Production for Children
Nickelodeon Animation Studios

Best Music in a Television Production
Nick Carr

Tuck Tucker

Jeremy Wakefield

Sage Guyton

Nickelodeon Network

Annie Awards
2010
Winner
Annie
Voice Acting in a Television Production
Tom Kenny

For playing "SpongeBob". For episode "Truth or Square (#7.25)".
Nominee
Annie
Best Home Entertainment Production
For episode "SpongeBob vs. the Big One (#7.11)".
Best Animated Television Production for Children
Annie Awards
2009
Nominee
Annie
Best Directing in an Animated Television Production or Short Form
Alan Smart

For episode "Penny Foolish".
Annie Awards
2008
Nominee
Annie
Best Voice Acting in an Animated Television Production
Tom Kenny

As "SpongeBob SquarePants". For episode "Spy Buddies".
Annie Awards
2006
Winner
Annie
Best Writing in an Animated Television Production
C.H. Greenblatt

Paul Tibbitt

Mike Bell

Tim Hill

For episode "Fear of a Krabby Patty".
Annie Awards
2005
Winner
Annie
Best Animated Television Production
Annie Awards
2001
Nominee
Annie
Outstanding Individual Achievement for a Song in an Animated Production
For the song "The Very First Christmas".
Outstanding Individual Achievement for Voice Acting by a Female Performer in an Animated Television Production
Mary Jo Catlett

- As the voice of "Mrs. Puff". For episode "No Free Rides".
Outstanding Individual Achievement for Voice Acting by a Male Performer in an Animated Television Production
Tom Kenny
- As the voice of "Sponge Bob". For episode "Wormy".
ASCAP Film and Television Music Awards
2013
Winner
ASCAP Award
Top Television Series
Steve Belfer

Nick Carr

Derek Drymon

Mark Harrison

Stephen Hillenburg

Pat Irwin

Stephen C. Marston

Blaise Smith

Barry Trop

Ron Wasserman

ASCAP Film and Television Music Awards
2012
Winner
ASCAP Award
Top Television Series
Nick Carr

Stephen C. Marston

Derek Drymon

Mark Harrison

Stephen Hillenburg

Pat Irwin

Blaise Smith

Barry Trop

Ron Wasserman

ASCAP Film and Television Music Awards
2011
Winner
ASCAP Award
Top TV Series
Steve Belfer

Nick Carr

Derek Drymon

Mark Harrison

Stephen Hillenburg

Pat Irwin

Blaise Smith

Barry Trop

Ron Wasserman

Astra Awards
2009
Nominee
Astra Award
Favourite International Program
Behind the Voice Actors Awards
2014
Nominee
BTVA Television Voice Acting Award
Best Male Vocal Performance in a Television Series in a Supporting Role - Comedy/Musical
Mr. Lawrence

As the voice of "Plankton".
Behind the Voice Actors Awards
2013
Nominee
BTVA Television Voice Acting Award
Best Vocal Ensemble in a Television Series - Children's/Educational
Tom Kenny

Bill Fagerbakke

Rodger Bumpass

Carolyn Lawrence

Clancy Brown

Mr. Lawrence

Dee Bradley Baker

Mary Jo Catlett

Sirena Irwin

Nominee
BTVA Voice Acting Award
Best Performance in a Narrating Role
Tom Kenny

BMI Film & TV Awards
2014
Winner
BMI Cable Award
Top Television Series Underscore
Jeremy Wakefield
(Jeremy Wakefield)
Sage Guyton
(Jeremy Wakefield)
Eban Schletter
(Jeremy Wakefield)
Mike Bolger
(Jeremy Wakefield)
BMI Film & TV Awards
2013
Winner
BMI Cable Award
Michael Bolger
Sage Guyton

Eban Schletter

Jeremy Wakefield

Casting Society of America, USA
2020
Nominee
Artios Award
Outstanding Achievement in Casting - Television Animation
Shannon Reed

Shiondre Austin

Casting Society of America, USA
2019
Nominee
Artios Award
Outstanding Achievement in Casting - Television Animation
Gene Vassilaros

Shannon Reed

Casting Society of America, USA
2013
Nominee
Artios Award
Outstanding Achievement in Casting - Television Animation
Sarah Noonan
(casting director)
Casting Society of America, USA
2011
Winner
Artios Award
Outstanding Achievement in Casting - Television Animation
Sarah Noonan
(Casting Director)
Children's & Family Emmy Awards
2022
Winner
Emmy
Outstanding Individual Achievement in Animation
Benjamin Arcand
(storyboard artist)
Episode: "
SpongeBob SquarePants: SpongeBob's Road to Christmas
(2021)"
Nominee
Emmy
Outstanding Voice Performance in an Animated Program
Tom Kenny
(SpongeBob SquarePants)
Daytime Emmy Awards
2021
Nominee
Daytime Emmy
Outstanding Performer in an Animated Program
Tom Kenny

Nickelodeon Network

For playing: "SpongeBob SquarePants".
Outstanding Voice Directing for a Animated Series
Tom Kenny
(voice director)
Nickelodeon Network

Daytime Emmy Awards
2020
Winner
Daytime Emmy
Outstanding Performer in an Animated Program
Tom Kenny

Nickelodeon Network

For playing: "SpongeBob SquarePants".
Nominee
Daytime Emmy
Outstanding Sound Mixing for an Animated Program
D.J. Lynch
(re-recording mixer)
Justin Brinsfield
(production mixer)
Ryan Greene
(production mixer)
Manny Grijalva
(production mixer)
Jeff Hutchins
(SFX mixer)
Aran Tanchum
(foley mixer)
Daytime Emmy Awards
2018
Winner Daytime Emmy Outstanding Performer in an Animated Program
Tom Kenny

Nickelodeon Network

For playing: "SpongeBob SquarePants".
Outstanding Children's Animated Series
Stephen Hillenburg
(executive producer)
Marc Ceccarelli
(supervising producer)
Vincent Waller
(supervising producer)
Jennie Monica
(producer)
Nickelodeon Network

Daytime Emmy Awards
2014
Winner Daytime Emmy Outstanding Sound Editing - Animation
Devon Bowman
(supervising sound editor)
Nick Carr
(supervising music editor)
Mishelle Fordham
(supervising dialogue editor)
Jeff Hutchins
(sound effects editor)
Aran Tanchum
(foley editor)
Vincent Guisetti
(foley artist)
Nickelodeon Network

Daytime Emmy Awards
2013
Nominee
Daytime Emmy
Outstanding Sound Editing - Animation
Paulette Victor-Lifton
(supervising sound editor)
Jimmy Lifton
(supervising sound editor)
Mishelle Fordham
(dialogue editor)
D.J. Lynch
(dialogue editor)
Jeff Hutchins
(sound effects editor)
Wes Otis
(foley editor)
Aran Tanchum
(foley editor)
Vincent Guisetti
(foley artist)
Monique Reymond
(foley artist)
Nickelodeon Network

Daytime Emmy Awards
2012
Nominee
Daytime Emmy
Outstanding Performer in an Animated Program
Rodger Bumpass

For playing "Squidward"
Outstanding Directing in an Animated Program
Alan Smart
(animation director)
Tom Yasumi
(animation director)
Andrew Overtoom
(animation director)
Paul Tibbitt
(supervising producer)
Casey Alexander
(storyboard director)
Zeus Cervas
(storyboard director)
Aaron Springer
(storyboard director)
Nate Cash
(storyboard director)
Luke Brookshier
(storyboard director)
Sean Charmatz
(storyboard director)
Vincent Waller
(creative director)
Andrea Romano
(voice director)
Nickelodeon Network

Outstanding Sound Editing - Animation
Paulette Victor-Lifton
(supervising sound editor)
Jimmy Lifton
(supervising sound editor)
Kimberly Vanek
(supervising music editor)
Nick Carr
(music editor)
Mishelle Fordham
(supervising dialogue editor)
D.J. Lynch
(dialogue editor)
Jeff Hutchins
(sound effects editor)
Aran Tanchum
(foley editor)
Matthew Thomas Hall
(foley editor)
Chris Gresham
(foley editor)
Todd Brodie
(foley editor)
Nickelodeon Network

Outstanding Children's Animated Program
Stephen Hillenburg
(executive producer)
Paul Tibbitt
(executive producer)
Jennie Monica
(line producer)
Nickelodeon Network

Daytime Emmy Awards
2010
Winner Daytime Emmy Outstanding Special Class Animated Program
Paul Tibbitt
(executive producer)
Dina Buteyn
(line producer)
Stephen Hillenburg
(executive producer)
Tied with
The Penguins of Madagascar
(2008)
Nominee
Daytime Emmy
Outstanding Directing in an Animated Program
Andrew Overtoom
(animation director)
Tom Yasumi
(animation director)
Andrea Romano
(voice director)
Alan Smart
(animation director)
Gold Derby Awards
2010
Nominee Gold Derby TV Award Animated Series of the Decade
Golden Trailer Awards
2015
Nominee
Golden Trailer
Best Voice Over TV Spot
Paramount Pictures

Buddha Jones

Kids' Choice Awards, USA
2023
Winner Blimp Award Favorite Animated Show
Kids' Choice Awards, USA
2019
Winner
Blimp Award
Favorite Cartoon
Kids' Choice Awards, USA
2018
Winner
Blimp Award
Favorite Cartoon
Kids' Choice Awards, USA
2017
Winner
Blimp Award
Favorite Cartoon
Kids' Choice Awards, USA
2016
Winner
Blimp Award
Favorite Cartoon
Nickelodeon Animation Studios

Kids' Choice Awards, USA
2015
Winner Blimp Award Favorite Cartoon
Nickelodeon Animation Studios

Kids' Choice Awards, USA
2014
Winner
Blimp Award
Favorite Cartoon
Nickelodeon Network

United Plankton Pictures

Favorite Animated Animal Sidekick
Bill Fagerbakke

As "Patrick Star".
Kids' Choice Awards, USA
2013
Winner
Blimp Award
Favorite Cartoon
Nickelodeon Animation Studios

Kids' Choice Awards, USA
2012
Winner
Blimp Award
Favorite Cartoon
Nickelodeon Animation Studios

Kids' Choice Awards, USA
2011
Winner
Blimp Award
Favorite Cartoon
Nickelodeon Animation Studios

Kids' Choice Awards, USA
2010
Winner
Blimp Award
Favorite Cartoon
Kids' Choice Awards, USA
2009
Winner
Blimp Award
Favorite Cartoon
Nominee
Blimp Award
Best Burp
Tom Kenny

Bill Fagerbakke

as SpongeBob SquarePants and Patrick Star (respectively)
Kids' Choice Awards, USA
2008
Nominee
Blimp Award
Favorite Cartoon
Kids' Choice Awards, USA
2007
Winner
Blimp Award
Favorite Cartoon
Kids' Choice Awards, USA
2006
Winner
Blimp Award
Favorite Cartoon
Kids' Choice Awards, USA
2005
Winner
Blimp Award
Favorite Cartoon
Kids' Choice Awards, USA
2004
Winner
Blimp Award
Favorite Cartoon
Kids' Choice Awards, USA
2003
Winner
Blimp Award
Favorite Cartoon
Leggio d'oro
2011
Winner
Leggio d'oro
Best Cartoon Voice
Mario Zucca
For the voice of Mr. Krabs.
Legionnaires of Laughter Legacy Awards
2018
Nominee
Legacy Award
Best Children's Comedy Television Program
Nickelodeon Animation Studios
(production company)
Nickelodeon Network
(distributor)
Motion Picture Sound Editors, USA
2013
Nominee
Golden Reel Award
Best Sound Editing - Sound Effects, Foley, Dialogue and ADR Animation in Television
Devon Bowman
(supervising sound editor)
Aran Tanchum
(supervising foley editor)
Justin Brinsfield
(supervising adr editor)
Vincent Guisetti
(foley artist)
Jeff Hutchins
(sound designer)
Mishelle Fordham
(supervising dialogue editor)
D.J. Lynch
(sound effects editor)
Nick Carr
(sound effects editor)
Danny Tchibinda
(foley editor)
Jessey Drake
(foley editor)
Episode: "Gary's New Toy"
Motion Picture Sound Editors, USA
2010
Nominee
Golden Reel Award
Best Sound Editing - Sound Effects, Foley, Dialogue, ADR and Music Animation in Television
Paulette Victor-Lifton
(supervising sound editor)
Jimmy Lifton
(supervising sound editor)
Jeff Hutchins
(sound designer)
Kimberly Vanek
(supervising foley editor)
Mishelle Fordham
(supervising dialogue editor)
Jason Stiff
(supervising adr editor)
Chino Oyamada Carr
(music editor)
Nick Carr
(music editor)
Vincent Guisetti
(foley artist)
Monique Reymond
(foley artist)
D.J. Lynch
(sound effects editor, dialogue editor)
Sergio Silva
(foley editor)
Aran Tanchum
(foley editor)
Episode: "SpongeBob Squarepants vs. The Big One"
Motion Picture Sound Editors, USA
2009
Nominee
Golden Reel Award
Best Sound Editing - Television Animation
Paulette Victor-Lifton
(supervising sound editor)
Jimmy Lifton
(supervising sound editor)
Mishelle Fordham
(supervising dialogue editor)
Jason Stiff
(supervising adr editor)
Kimberly Vanek
(supervising foley editor)
Jeff Hutchins
(sound designer)
D.J. Lynch
(sound design)
Nick Carr
(music editor)
Chino Oyamada Carr
(music editor)
Chris Gresham
(foley editor)
Brian Magrum
(foley editor)
Lawrence Reyes
(foley editor)
Aran Tanchum
(foley editor)
Vincent Guisetti
(foley artist)
Episode: "Suction Cup Symphony"
Motion Picture Sound Editors, USA
2008
Winner
Golden Reel Award
Best Sound Editing - SFX, Foley, Dialogue, ADR & Music for TV Animation
Paulette Victor-Lifton
(supervising sound editor)
Jimmy Lifton
(supervising sound editor)
Aran Tanchum
(supervising foley editor)
Mishelle Fordham
(supervising dialogue editor)
Kimberly Vanek
(supervising adr editor)
Jason Stiff
(supervising adr editor)
Jeff Hutchins
(sound design)
Nick Carr
(music editor)
Vincent Guisetti
(foley artist)
Monique Reymond
(foley artist)
Motion Picture Sound Editors, USA
2006
Nominee
Golden Reel Award
Best Sound Editing in Television Animated
Timothy J. Borquez
(supervising sound editor)
Jeff Hutchins
(sound designer)
Tony Orozco
(supervising foley editor)
Mishelle Fordham
(supervising dialogue editor)
Nick Carr
(music editor)
Keith Dickens
(sound editor)
Eric Freeman
(sound editor)
Thomas Syslo
(sound editor)
Mark Howlett
(sound editor)
Monett Holderer
(foley artist)
For episode "Have You Seen This Snail?".
Motion Picture Sound Editors, USA
2005
Nominee
Golden Reel Award
Best Sound Editing in Television Animation
Timothy J. Borquez
(supervising sound editor)
Jeff Hutchins
(supervising sound editor)
Tony Ostyn
(supervising dialogue editor)
Nick Carr
(music editor)
Eric Freeman
(sound effects editor)
Thomas Syslo
(sound effects editor)
Daisuke Sawa
(dialogue/foley editor)
For episodes "Pranks A Lot/Spongebob Meets the Strangler".
Motion Picture Sound Editors, USA
2004
Winner
Golden Reel Award
Best Sound Editing in Television Animation - Music
Nick Carr
(music editor)
For episodes "The Great Snail Race", "Mid-life Crustacean".
Nominee
Golden Reel Award
Best Sound Editing in Television Animation
Timothy J. Borquez
(supervising sound editor)
Jeff Hutchins
(supervising sound editor)
Tony Ostyn
(supervising dialogue editor)
Eric Freeman
(sound editor)
Thomas Syslo
(sound editor)
For episode "Mid-Life Crustacean".
Motion Picture Sound Editors, USA
2003
Winner
Golden Reel Award
Best Sound Editing in Television Animation
Timothy J. Borquez
(supervising sound editor/re-recording mixer)
Jeff Hutchins
(supervising sound editor)
Tony Ostyn
(dialogue editor)
Daisuke Sawa
(dialogue editor)
For episodes "Nasty Patty" and "Idiot Box".
Best Sound Editing in Television Animation - Music
Nick Carr
(music editor)
For episodes "Wet Painters" and "Krusty Krab Training Video".
Motion Picture Sound Editors, USA
2002
Winner Golden Reel Award Best Sound Editing in Television - Animation
Timothy J. Borquez
(supervising sound editor/re-recording mixer)
Jeff Hutchins
(supervising sound editor)
Daisuke Sawa
(sound editor)
For episode "Secret Box/Band Geeks".
Nominee
Golden Reel Award
Best Sound Editing in Television - Music, Episodic Animation
Nick Carr
(music editor)
For episodes "Jelly Fish Hunter" and "The Frycook Games".
Motion Picture Sound Editors, USA
2001
Winner
Golden Reel Award
Best Sound Editing - Television Animated Series - Sound
Timothy J. Borquez
(supervising sound editor/re-recording mixer)
Jeff Hutchins
(supervising sound editor)
Eric Freeman
(sound editor/re-recording mixer)
Roy Braverman
(sound editor)
Gabriel Rosas
(dialogue editor)
Monett Holderer
(foley artist) (certificate)
Andrea Lawson
(mixer) (certificate)
For episode "Rock Bottom/Arrgh". Tied with
Courage the Cowardly Dog
(1999).
Nominee
Golden Reel Award
Best Sound Editing - Television Animation - Music
Nick Carr
(music editor)
For episode "Fools In April/Neptune's Spatula".
Motion Picture Sound Editors, USA
2000
Winner Golden Reel Award Best Sound Editing - Television Animated Series - Sound
Timothy J. Borquez
(supervising sound editor/re-recording mixer)
Jeff Hutchins
(supervising sound editor)
Eric Freeman
(dialogue editor)
Monett Holderer
(foley artist)
Timothy J. Garrity
(re-recording mixer)
Brad Brock
(foley mixer)
For episode "Karate Shoppers".
Best Sound Editing - Television Animation - Music
Nick Carr
(music editor)
Timothy J. Borquez
(re-recording music mixer)
For episode "Mermaid Man & Barnicle Boy/Pickles".
Nickelodeon Kids Choice Awards, Mexico
2020
Nominee Nickelodeon Kids Choice Award Favorite Animated Series
Nickelodeon Animation Studios

Nickelodeon Kids Choice Awards, Mexico
2019
Winner
Nickelodeon Kids Choice Award
Favorite Animated Series
Nickelodeon Animation Studios

Nickelodeon Kids Choice Awards, Mexico
2017
Winner Nickelodeon Kids Choice Award Favorite Cartoon
Nominee
Nickelodeon Kids Choice Award
20 Years Nick Latin America
Nickelodeon Kids Choice Awards, Mexico
2010
Winner
Nickelodeon Kids Choice Award
Favorite Cartoon
Nickelodeon Kids Choice Awards, Mexico
2003
Winner
Nickelodeon Kids Choice Award
Favorite Cartoon
Nickelodeon Kids' Choice Awards, Abu Dhabi
2019
Winner
Nickelodeon Kids' Choice Award
Favorite Cartoon
Nickelodeon Kids' Choice Awards, Abu Dhabi
2013
Winner
Nickelodeon Kids' Choice Award
Favorite Cartoon
Online Film & Television Association
2020
Winner
OFTA TV Hall of Fame
Television Programs
Online Film & Television Association
2019
Nominee
OFTA Television Award
Best Children's Program
Online Film & Television Association
2004
Nominee
OFTA Television Award
Best Children's Series
Online Film & Television Association
2003
Nominee
OFTA Television Award
Best Children's Series
PGA Awards
2018
Nominee
PGA Award
Outstanding Children's Program
Season 10 and Season 11
PGA Awards
2017
Nominee
PGA Award
Outstanding Children's Program
Season 9
PGA Awards
2014
Nominee PGA Award Outstanding Children's Program
PGA Awards
2012
Nominee
PGA Award
Outstanding Children's Program
Satellite Awards
2005
Nominee
Golden Satellite Award
Best Youth DVD
For the complete 2nd season.
Teen Choice Awards
2009
Winner
Teen Choice Award
Choice TV: Animated Show
Television Critics Association Awards
2007
Nominee
TCA Award
Outstanding Achievement in Children's Programming
Television Critics Association Awards
2005
Nominee
TCA Award
Outstanding Achievement in Children's Programming
Television Critics Association Awards
2002
Winner
TCA Award
Outstanding Achievement in Children's Programming
The Webby Awards
2020
Winner
Honoree
Video - Animation (Video Series & Channels)
Nickelodeon

TP de Oro, Spain
2011
Winner TP de Oro Best Children's or Youth Program (Mejor Programa Infantil/Juvenil)
TP de Oro, Spain
2010
Winner
TP de Oro
Best Children's or Youth Program (Mejor Programa Infantil/Juvenil)

دیدگاه کاربران بر اساس

0 Comment

تحریریه